Alfa Romeo 156 TS 2.0 VM;1999 ja laturin hihna???
Hei,kaikki tietäväiset. Olisin tiedustellut seuraavaa,autooni vaihdettin uusi laturin hihna ja heti tämän jälkeen autossa ilmeni erikoista käyttäytymistä jota aikaisemmin ei ollut. Auto ei kiihdy samalla tavalla kuin korjausta ennen ja moottorin ääni on kiihdyttäessä häiritsevän iso.
Autokorjaamolla vaihdettiin monien eri hihnakokeilujen jälkeen hihna joka oli kuusiurainen hihna. Alkuperäinen hihna on viisiurainen ja oikea hihna tähän autoon. Kysynkin voisiko vääränlainen hihna aiheuttaa nämä viat joita ei siis aiemmin ollut. Onko hihnan pituuden oltava varmasti oikeanlainen. Uusi hihna ei ikäänkuin pysy kaasun mukana vaan tulee perässä sitä. (Muuten lisäksi vaihdettiin uusi kiristin.)
Onko laturinhihnan oltava varmasti oikeanlainen?
Valvoja: Moderators
Onko laturinhihnan oltava varmasti oikeanlainen?
Viimeksi muokannut tapioh, 04 Kesä 2008, 21:09. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Aivan,siinä on nyt väärä urahihna ja olisikohan tällä merkitystä. Unohdin mainita muuten että autoon vaihdettiin myös uusi kiristin.eltsu kirjoitti:Pituudella ei ole väliä kunhan kiristin riittää kiristämään hihnan riittävän kireälle... Ihmetyttää kyllä jos on laitettu leveämpi (useampi urainen) hina vanhan tilalle? Sehän ei luultavasti asetu oikein hihnapyörille jos on liikaa uria / urien jako ei täsmää
Ter;tapioh
- Janne
- Viestit: 2150
- Liittynyt: 19 Huhti 2004, 21:12
- Car(s): Käyttöharraste 155 V6 -92, Exät: 159 SW 1750 TBi Business Centenary -11, 156 SW 1.8 TS Super -01, 75 tb, Käyttis: Bmw X1 -18
- Paikkakunta: Oulu
Noita moniurahihnojahan on aika monenlaisia Alfa sataviiskutosiin, riippuen onko autoilmastoinnilla, manuilmastoinnilla vai onko ilmastointia lainkaan. Loppujen lopuksi se kiristin ei anna hirveän paljon pelivaraa. Itse tappelin vastaavan ongelman kanssa viime syksynä kun tuli ostettua luetteloiden mukaan liian pitkä nauha.
Loppujen lopuksi korjaamolla otettiin vanha pois ja asentaja haki uuden samanmittaisen ja -uraisen tarvikeliikkeestä.
Loppujen lopuksi korjaamolla otettiin vanha pois ja asentaja haki uuden samanmittaisen ja -uraisen tarvikeliikkeestä.
Motonetin hihnat vähän mitä sattuu, mitat heittää muutamia millejä halutusta. Aiheuttaa joko hihnan luistamista (liian pitkä) tai erittäin haastavaa asennusta (liian lyhyt). 156 2.0 TS koneisissa (ilmastointi)muuttunut hihnan urien määrä jossain 2000 luvun taitteessa 7->6.
Heikalta tarvike tai alkuperäinen. On parempi.
Heikalta tarvike tai alkuperäinen. On parempi.