Kansakoulun alaluokilla, 60 luvun alussa, opettaja kertoi Kiinasta ja sanoi että siellä tehdään vain lyijykyniä ja peltisiä vieteri leluja.Ajat ovat muuttuneet ja nyt siellä tehdään vaikka mitä, kuten Boschin ilmi kopioita. Halvalla kun sain, niin tilasin sellaisen netistä 49 € hintaan. Nyt kun sitten noita käymishäiriöitä oli niin kokeilin uutta kiina maf-anturia. Ecu-resetin jälkeen tuntui ensin että kone käy hienosti! Testiajo antoi kyllä ymmärtää, että olisivat saaneet pysyä siellä Kiinassa vain niiden vieterilelujen valmistuksessa. Nopea kiihdytys nypytti tosi pahasti ja alkoi se käynti kuulosta muutenkin omituiselta. n. 50 km lenkki riitti ja puhdistin vanhan alkuperäisen maf anturin perusteellisesti crc- maf puhdistus aerosolilla. Kylläpä sieltä irtosi valkoiselle paperille runsaasti "paskaa".
Kunnon kuivattelun jälkeen ilmi paikalleen ja ecu-resetin jälkeen ajolenkille. Ja....alfa kulki kuin unelma! Kaikki aikaisemmat käynti ongelmat olivat poissa. Jotakin pelkäsin tossa ilmin puhdistamisessa ja siksi sorruin kokeilemaan Kiinan "ihmettä". Olin lukenut kyllä että näissä kopio mafeissa on ongelmia, mutta halpa hinta hämäsi järkeni.
Ihmettelen kyllä miksi ne tuollaisia varaosia valmistaa joilla ei tee mitään.
Jos epäilee vikaa lmissä käyntihäiriön lähteenä, niin kannattaa ainakin ensiksi kokeilla sen puhdistusta. Jos uutta maf-anturia tarvitsee, niin ehdottomasti aito Boch. Säästyy turhalta työltä.
kiinalainen klooni bosch ilmi
Valvoja: Moderators
- Polforea
- Viestit: 11864
- Liittynyt: 21 Kesä 2011, 01:17
- Car(s): 159 Berlina
159 Berlina
348TB
350i DHC
4C 1:24 TBi - Paikkakunta: Viiva-k-fisu
Re: kiinalainen klooni bosch ilmi
Tekee niillä sen mitä tarvii, eli rahaa.Antieko kirjoitti:Ihmettelen kyllä miksi ne tuollaisia varaosia valmistaa joilla ei tee mitään.

Ei mutta jos ihan vakavissaan otetaan, niin lambda ja MAF on asioita, joiden on hyvä olla tarkasti oikeiden arvojen mukaisia ja kunnossa, jotta moottorinohjaus pystyy ohjaamaan moottoria oikein ja seuraamaan tilannetta. Vakioautossa on varminta mennä alkuperäisillä tai alkuperäisen osavalmistajan valmistamilla oikeilla vakio-osilla - voi maksaa ostaessa enempi, mutta myös mahdollisuus ylimääräisten ongelmien välttämiseen asennuksessa ja käytössä on melko hyvä.
Tekemällä mitä haluaa oppii tekemään mitä haluaa.
- Jiitee
- Viestit: 4668
- Liittynyt: 11 Loka 2011, 17:29
- Car(s): 916- Spider 2.0 Twin Spark ’96, IS250 ´07 sekä koreealaine suvi larattava hyprit. VW Typ1 1964 DeLuxe. Projektina 116-Giulietta 2.0 TC `81 ( 2. sarja )
ex-Giulia 2,0 TB ´17, `81 Giulietta 2.0 TC( 1. sarja) , ´03 FL 156 SW JTDMjet 16 - Paikkakunta: Pohojammaa
Re: kiinalainen klooni bosch ilmi
^^ OT: ei kannata kovin paljon yleistää... vielä 90-luvulla mm. oman harrasteen ( rc) kamat Kiinasta olivat halpoja ja kohtalaisia laadultaan. Nyt siellä tehdään teknologian kärjessä olevia tuotteita kuten DJI-droneja ja hyvän hinta/laatusuhteen kännyköitä... toki Alfaan ei kannattane pistää mitä sattuu-kloonivaraosia , ei edes Kiinasta 


Alfauros-kianaaras
Air-cooled VW´s are cool too
- TeroV.
- Viestit: 530
- Liittynyt: 03 Maalis 2003, 15:47
- Car(s): Giulietta T-JET 2012
156 SW 2.4 JTDm 20V 2005
GT 1.9 JTDm 16V 2007
Lancia Delta 2.0 Multijet 2008
Aprilia RST 1000 Futura 2004 - Paikkakunta: Ylöjärvi
Re: kiinalainen klooni bosch ilmi
Joskus on tullut mieleen, että pitäisi testata vanhan MAF-anturin puhdistamista pienellä ultraäänipesurilla. Pesuliemenä voisi käyttää tenua. Onko joku jo moista kokeillut?Antieko kirjoitti: puhdistin vanhan alkuperäisen maf anturin perusteellisesti crc- maf puhdistus aerosolilla.
- Antieko
- Viestit: 649
- Liittynyt: 07 Huhti 2005, 11:30
- Car(s): ex:156 v6 2,5 24v -98
- Paikkakunta: Jyväskylä
Re: kiinalainen klooni bosch ilmi
^^
Sama kävi itsellä mielessä, mutta vieläkin on muistissa ultrapesussa olleet ttl-piirikortit joskus 70-luvun lopulla. Silmin puhdasta tuli mutta jotain ultraääni aiheutti ttl-piireille. Useita piirejä tuhoutui. . Sen jälkeen olen hiukan ultrapesua elektroniikassa aristellut. Mutta hienomekaanisille osille verraton puhdistus menetelmä
Sama kävi itsellä mielessä, mutta vieläkin on muistissa ultrapesussa olleet ttl-piirikortit joskus 70-luvun lopulla. Silmin puhdasta tuli mutta jotain ultraääni aiheutti ttl-piireille. Useita piirejä tuhoutui. . Sen jälkeen olen hiukan ultrapesua elektroniikassa aristellut. Mutta hienomekaanisille osille verraton puhdistus menetelmä
- JiiPee
- Viestit: 2494
- Liittynyt: 08 Marras 2004, 20:25
- Car(s): BMW K100RS-86
Ex: MiTo QV -10, 156 2.0TS -98 - Paikkakunta: Helsinki
Re: kiinalainen klooni bosch ilmi
Tuossa on mun juttua tarvike-ILMI:stä vuodelta nappi ja kirves. Vaihdoin lopulta Boschilaiseen, jolloin moottorin toiminta palasi normaaliksi. Kantapään ja järjen sumentumisen myötä tämäkin aikoinaan opittiin
.
