Parin kesän takaisen Suomi-Italia roadtripin ja vähän muukin pohjalta tekemäni filmi.
Mukana vauhtia ja vaarallisia tilanteita, lapsuuden haaveita ja ripaus keski-iän kriisiä! https://youtu.be/KOCVZQ-T0mM (suomeksi)
Hieman ehdin koemaistaa töiden ohella. Kertojan ääntä kyllä kuuntelee todella mieluusti.
Tässä jo rouvaa aiemmin varoittelin, että kunhan poika hieman kasvaa ja koronarajoitukset helpottaa, niin lähdemme käyttämään Breraa kotimaisemissa. Tämän videon katsominen tuskin ainakaan vähentää menohaluja
Kiitokset positiivisesta palautteesta. Tuli hiottua noita aika pitkään. Ehkä liiankin pitkään.. Tosin nyt koronavuoden jälkeen, ehkä tämä aihe onkin erityisen ajankohtainen.
Seuraava isompi projekti on jo suunnitteilla, nyt kun osaa jo välttää suurimman osan niistä virheistä mitä teki tuota taltioidessa (tai tärkeiden hetkien taltioimatta jättämisessä). Sitä ennen tässä välillä varmaan jotain pienempää mm. 115 outlaw Spider V6 konversiosta.
Mulle hienointa oli nimenomaan suomenkielinen tarinankerronta. Äidinkielellä saa tunteellisen asian vivahteet kohdilleen ja tuli tunne, kuin olisin suosikkikapakan rauhallisessa nurkkapöydässä kuuntelemassa ystävän matkakertomusta.
Jotenkin terapeuttista nähdä ja kuulla myös aitoon matkakokemukseen kuuluvat tylsyyden, harmituksen ja epäluulon hetket, jotka häipyivät välittömästi sillä hetkellä, kun jotain ainutlaatuista ja matkan arvoista ilmaantui eteen.
Yleensä katson tällaisia videoita 5 min ja totean, että "ihan kiva".
Tämän katsoin näemmä loppuun asti. Erittäin miellyttävä kertojan ääni teki tässä "sen", minkä vuoksi katsoi loppuun saakka. Hieno tuotos, vai pitäisikö sanoa - eepos?
Oli kyllä hyvä. Heräsi kaipaus vuorille ja kaivamaan kesäautoja talvivarastosta.
Veroilmoituksen väsääminen herpaantui niin, että varmaan syksyllä saa kaivaa kuvetta sukanpohjista saakka.
Kiitoksia palautteesta. Tuo kertojaäänestä tullut palaute on kyllä tullut yllätyksenä. Hioin toki tuota kerrontaa aika paljon, jotta äänen laatu olisi hyvä ja että eläytyminen tekstiin olisi kohdallaan. Palautteen perusteella vaikuttaa myös siltä, että tämän harrastuksen tunnepuolen jakaminen on ollut asia, joka on ollut tervetullutta ja sitä voisi ehkä tutkia tulevaisuudessa laajemminkin.
Kuvausteknisesti tämä reissu opetti kyllä sen, että kameroiden pitää olla päällä koko ajan. Aika monta huippu(ja aallonpohja)hetkeä jäi nimittäin myös tallentamatta. Osa jäi myös pois tarinankerronnallisista syistä. Tavoitteena oli lopputulos joka viihdyttäisi myös ei niin hardcore harrastajaa. Ja ehkäpä auttaisi harrastuksen ulkopuoisia ymmärtämään meitä...
Iso peukku. Kyllä tälläinen reissu omalla klassikkoautolla on to do-listalla ollut pitkään. Puuttuu vain se tarpeeksi vanha klassikkoauto ja kun kirjoittaja itse on niin saamarin saamaton..
Hauska tavata vanha tuttu! Padovan Auto, moto d’epoca:ssa tuli vastaan tutun näköinen auto. Yksityiskohdat täsmäsivät ja sarjanumeron tarkistamisen jälkeen varmistui, että kyseessä oli sama Spider jolla ajoin 3300km reissun Suomesta Italiaan! Mukana nytkin myös Jouni, jonka kanssa reissu tehtiin (ennen loppumatkan vaihtoa Tanjaan). Mahtavaa!
jalleennakeminen.jpg (106.87 KiB) Katsottu 2994 kertaa