Giulietta jäykät vaihteiden vaihdot

Täältä kannattaa hakea tyyppivikoja ja tehdä hyvin otsikoituja selkeitä tekniikkakysymyksiä ilman rönsyjä.

Valvoja: Moderators

Vastaa Viestiin
rautasydän
Viestit: 5
Liittynyt: 24 Loka 2024, 15:54
Car(s): Fiat Coupe 2.0 16v

Giulietta jäykät vaihteiden vaihdot

Viesti Kirjoittaja rautasydän »

2010 235hp ja manuaalivaihteet. Etenkin kylmänä 1-2 ja 2-3 vaihdot vaikeita. Jos ykköseltä vaihtaa suoraan kolmoselle menee aika nättiin päälle, sanoin jos kiihdytys ollut reippaampi, veihteet vaihtuu sujuvammin. Jos vaihdekepillä tekee ylimääräisen sivuliikkeen vaihteidn vaihdon aikana toimii vaihteiden kytkeytyminen paremmin.

Aiemmissa autoissa ollut vastaavaa ja parissa oli vaihteensiirtäjässä väljää ja johtui siitä. Yhdessä vaihteiston tukikumi oli aivan riekaleina ja siinä saman tyyliset oireet. En ole vielä ehtinyt tutkimaan tätä vaihtoehtoa.

Vaihteistoöljyt vaihdoin ensiapuna mutta ei siitä mitään vaikutuksia ole ollut havaittavissa. Laatikon öljypropun magneetissa oli niukka määrä metallipurua.

Vaihteisto ei pidä mitään ylimääräisiä ääniä. Kytkin ei luista ja toimii muutenkin normaalisti.

Tietoa otetaan vastaan mielellään, että missä näissä yleisesti nuo vikojen syyt piilee.

rautasydän
Viestit: 5
Liittynyt: 24 Loka 2024, 15:54
Car(s): Fiat Coupe 2.0 16v

Re: Giulietta jäykät vaihteiden vaihdot

Viesti Kirjoittaja rautasydän »

Eikö kellään ole ollut vastaavaa ongelmaa😅

VintageSpeed
Viestit: 7
Liittynyt: 13 Maalis 2022, 09:33
Car(s): '12 Giulietta Turismo 1.4 T-jet
Paikkakunta: Riihimäki

Re: Giulietta jäykät vaihteiden vaihdot

Viesti Kirjoittaja VintageSpeed »

Mulla oli samanlaista ongelmaa kun ostin omani. Parantui huomattavasti kun vaihtoi lootaan Castrolin FE 75W GL-4 öljyt ja RVS lisäaineen.

Avatar
mutt
Viestit: 5998
Liittynyt: 08 Kesä 2004, 22:34
Car(s): Lanciat: Delta 1.6 Multijet -09, Flavia Milleotto -69, Flaminia Berlina 2.8 -63 + mastapikkari -96 ja Dexta -60

Re: Giulietta jäykät vaihteiden vaihdot

Viesti Kirjoittaja mutt »

Vähän samantyyppinen ongelma oli Deltan C530-laatikon kanssa. Kepin poikittaisliikettä välittävän vivuston laakerointi laatikon päällä oli jäykkä. Puslan ja rungon väliin oli ilmeisesti tullut hapettumaa, ja pusla oli pusertunut ahtaaksi. Voitelu ei riittänyt, piti hioa puslan sisäpintaa avarammaksi.
Joka lumiharjaa säästää, se autoaan vihaa
Miesten ja poikien lelut erottaa vetokoukusta

Vastaa Viestiin