Tessussa on varsinkin vasemman puolen kannatinkumi aika korppu, eli pitäisi uusia. Alkuperäinen maksaa ~60 euroa, mutta Fordin kisamalliset jäykät kumit saisi noin kympillä kappale. Vasemman puolen korin puoleisen kannattimen joutuu varmaan muutenkin tekemään uusiksi, joten samaan konkurssiin ne muuttaisi noille Fordin kumeillekin.
Miltähän tuollainen ajatus kuulostaisi?
Kellään kokemusta jäykemmistä kannatinkumeista? Lisääntyykö tärinä liikaa?
Moottorin tukikumeja varmaan tarkoittaa. itse vaihdoin tuossa toukokuussa oikeanpuoleisen kumin, ja juuri äsken tilasin vasemman puoleisen. Sen oikean puoleisen vaihto ei helpompaa olisi voinut olla.
Mulla oli hetken aikaa se toinen tukikumi hitsattuna latalla kiinni. tärinä ei ollut paha kun oikeastaan tyhjäkäynnillä.
Heh, juu, moottorin tukikumi siis kyseessä, pieni mutta olennainen sana jäi pois
Nuo Fordin kumit tosiaan maksaisi noin 20 euroa molemmille puolille, orkkikset toista sataa. Ehkä oikealle puolelle turhan paljon työtä vaihtaa kumin mallia, mutta vasemmalla sen kannattimen joutuu muutenkin tekemään uusiksi niin menisi melkein samalla vaivalla.