156 pohjan rakenne

Alfoista

Valvoja: Moderators

Vastaa Viestiin
kTo
Viestit: 94
Liittynyt: 01 Syys 2009, 19:56
Paikkakunta: Espoo

156 pohjan rakenne

Viesti Kirjoittaja kTo »

Tässä koitan vähän kartoittaa millanen urakka on/saattaa olla edessä, kun tarkotus olisi lisätä auton äänieristystä ja samalla tutkia vähän peltien kuntoa sisäverhoilujen alta, ettei ole päässyt vaikka ruostumaan. Auto on 156 2.0 TS vuodelta 1998.

Osaako joku sanoa millanen toi pohjan rakenne on, eli koostuuko pohja matkustamon jalkatilojen alla yhdestä pellistä vai onko siellä jonkinlainen kaksikerros rakenne? Etupenkkien alla poikittaisessa palkissa on joku muovinen aukko, joka näyttää kovasti joltain ilman ohjaimelta, jonka olemassaololle en viimeksi keksinyt tarkoitusta, vai päästääkö se ilmaa jonnekin peltien väliin? Onko tällä joku yhteys niihin auton pohjassa oleviin "vedenpoistoreikiin" joissa on se laippa taitettuna reiän suulle?

Syksyllä kävin ajan kanssa koko auton pohjan läpi ja poistin alustamassan jokaisesta paikasta missä se näytti haperolta tai oli pintaruostetta näkyvissä, hion paljaalle pellille asti, maalasin ja massasin kaiken uudelleen. Ennen operaatiota nuo "vedenpoistoreiät" olivat osittain raollaan, mutta näytti selvästi siltä, että ne oli joskus olleet todennäköisesti kokonaan peitettynä alustamassalla. En laittanut kaikkia aivan umpeen asti syksyllä vaan niihin jäi pieni hajurako, ja nyt mietinkin pitäisikö ne kuitenkin sulkea kunnolla samalla kun tekee jotain sisäverhoilun alla olevalle pellille?

Sautio
Viestit: 435
Liittynyt: 14 Elo 2009, 20:26
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Sautio »

Yksinkertainen pelti siellä pohjassa vaan on, on tehty neljästä palasta nuo jalkatilojen kohtien lattiapellit,.Ja edessä sekä takana on erikokoiset palat, eli samat saumat ei jatku edestä taakse saakka.
laita privaviestiä jos haluat lisätietoa, oma 156SW kun on sattumoisin pukeilla ja lattiaverhoilut (sekä bitumit) poistettuna, voin räpsäsitä kuvia.
Saab 9-3SW 1.9TTiD -08
Fiat Ducato Maxi 2.8 i.d.TD -98
Ex: 156 2.4JTD SW -01

Vastaa Viestiin