Aamulla Imatra-Lappeenranta välillä kaksi alfaa: harmaa 147 ja punainen 156. Molemmissa lapanen nousi vanhalle 33P4:lle Hienoa, että tapa on levinnyt uusienkin alfojen käyttäjien pariin. Pari vuotta sitten tuntui joskus , että 'mitähän se tuokin äijä tuossa heiluttelee'. Mutta nykyään kyllä tuntuu, että räpylät heiluvat useammin...
Ja jälleen eilen Duetto katto alhaalla munkkiniemessä saarien suuntaan menossa (1600 lätkä taisi olla takaluukun kannessa). Pääsi vieläkin fillaria pakoon. No, jos ens kerralla pysyisi kyydissä.
maybetomorrow kirjoitti:Tuplabongaus: Aniara ilmeisesti liikkeellä KCY:llä 19-20 välillä Kaskentiellä. Tultiin vastaan; foorumilainen "Ragazza" kartanlukijan paikalla!
Kyllä vain, Paraisillepäin olimme menossa niihin aikoihin! Tai kotiinpäin, en ihan muista. Sokea olen taas ollut, tai sitten kohtaaminen sattui juuri kun väittelin musiikkivalinnasta takapenkin pavarottini kanssa...
Eilen keskiviikkona oli punainen Mito parkissa Triviumia vastapäätä, en nyt muista kadun nimeä, mut siinä Datacityn paikkeilla.
^Hehee! En ole ihan varma kellonajasta enkä omastakaan suunnasta, muistaakseni olin itsekin Kaarinan -Paraisten suuntaan ajamassa ja olit tulossa vastaan! Mutta tuskin täällä kahta samanlaista urheiluwaagonia liikkuu!
Elämä on kuin koppimopo, välillä tuntuu että menee lujaa mutta todellisuudessa isommat jyrää alleen
Jalamari kirjoitti:Kyllä se joskus neljän kantturoissa vissiin oli. En mää kuskia bongannu, mutta jos olit sinä niin kerkesit kaartaa just palosaarelle päin kun saavuttiin Gerbyystä päin valoihin.
Joo minähän se olin. On kyllä aika harvinaista, että joku muu saisi mun Alfaa käyttöön Nyt mun rakasta ei voi bongata hetkeen mistään muualta ku melko mettän keskeltä ( sinne jos joku foorumilainen löytää niin tarjoan kahvit suklaakakun kera ), kampiakselin asentotunnistin lienee menemässä rikki ja osaa saattaa joutua odottamaan kaksikin viikkoa Muutaman kerran joutunu sahailemaan käyntiin ja eilen jätti Minimanin pihaan, josta se illalla muutaman tunnin harkinnan jälkeen suostui käynnistymään Ja maanittelin tietysti kauniisti
Vilskettä Hyvinkään keskustassa:
Ensin kuuden nurkilla tervehdimme Avvocaton kanssa hopeista 916 GTV:tä joka oli kääntymässä Uudenmaankadulta Pappilankadulle. 20 minuuttia myöhemmin suunnilleen samassa kohdassa toistimme operaation puhtaan punaiselle 147:lle. Näiden välissä vielä tumma 156 kääntymässä Prisman parkkihalliin.
mies joka tiesi kirjoitti:Moikattu punaisen 156 sedanin kuskin kanssa tänään klo 15:00 aikoihin Seinäjoella Keskuskadulla Wextran kohdalla.Foorumilaisia?
Morjens!
Kyllä, bongasin parkista tumman sinisen 156:n! Taisi olla aiemmin ravintola Alman edessä..?
Olipa hauska tulla tuuskia kotio, kun takana oli hopeanvärinen 164 - tai niin oletan. Joku nuori mies sitä reippaasti polki ja huokasi ohi kehällä. Silloinpa illusioni karisi, sillä sisään tulvahti oilonin haju. Mutta eihän se voi olla mahdollista! Siis että alfa polttaisi öljyä kuin kivikautinen korolla...ja kaiken lisäksi jamppa pujotteli sataakahtakymppiä kaistoja pitkin ennen katoamistaan vihdintien liittymään. Kaikki tämä noin klo 16.15.
DaViega kirjoitti:Vähän ennen 4 launeella tuli vastaan 156 GTA, taisi olla eka kerta kun näin livenä, melkein nostin räpylääkin jo kunnes muistin että alla on bimmeri
Hengessä mukana
Itsekin ensimmäisen 156 gta:n näin. Joensuussa pyöri vaaleansininen ensin kaupungilla josta jalkasin pongasin ja myöhemmin alfan ratista kajaanintien valoissa. Lapaakin koitin nostella siinä kiihdytellessä, mutta tiijä sitten huomasiko.
Kajaanintietä kaupunkiin päin mennessä kämmentä nosteltu molemmin puolisesti punasen 156 sw:n kanssa.
Tänään Turussa jalkaisin bongailtu Maybetomorrow mm. Hämeenkadulla ja tuomiokirkon edustalla Alfallaan ajelemassa. En ihan ehtinyt kättä heilauttaa.
Puoli yhden maissa Brahenkadun päässä oli parkissa komia musta farmari 159. Linnankadulla tuli samoihin aikoihin vastaan grafiitti(?) 166 ja sininen 147
ragazza kirjoitti:Puoli yhden maissa Brahenkadun päässä oli parkissa komia musta farmari 159
Sama laite bongattu kun brahenkadulla pyörähdin, samoihin aikoihin.
Musta 159(? en niin tarkasti ehtinyt taustapeilistä kuikuilemaan) ajeli perässäni ratapihankadulla ja puistokadulla siinä puolenpäivän kieppeillä, käännyin itse poliisilaitokselle.
ragazza kirjoitti:Puoli yhden maissa Brahenkadun päässä oli parkissa komia musta farmari 159
Sama laite bongattu kun brahenkadulla pyörähdin, samoihin aikoihin.
Musta 159(? en niin tarkasti ehtinyt taustapeilistä kuikuilemaan) ajeli perässäni ratapihankadulla ja puistokadulla siinä puolenpäivän kieppeillä, käännyin itse poliisilaitokselle.
Nyt vasta muistui mieleen, että kyllä mä sutkin Linnankadulla bongasin! Hienosti kiilsi kaara Ainakin epäilen, ettei monella ihan samanlaista pirssiä Turussakaan ole?
Varmaan ensimmäistä kertaa joku tervehti mustan 159n puikoista Vaasassa. Eli pakko olla Foorumilta, yleensä ei 159 kuskeilta moroja heru. Kuka tunnustaa.
ragazza kirjoitti:Nyt vasta muistui mieleen, että kyllä mä sutkin Linnankadulla bongasin! Hienosti kiilsi kaara Ainakin epäilen, ettei monella ihan samanlaista pirssiä Turussakaan ole?
Vähän kävi mielessä profiilikuvastasi että taisi olla sinä..
Kyllä tuo on ainut vastaava Suomen kamaralla joka on tähän asti vastaan tullut Kohtalotoveria odotellessa.
^ Tais olla Ragazza jalkaisin kuitenkin liikkeellä;) Hämeenkadun/Uudenmaantien valoissa tummanharmaan 147:n kuljettajan kanssa morjenstus kun olin tulossa HANU:a morjenstamasta Raisiosta!
Elämä on kuin koppimopo, välillä tuntuu että menee lujaa mutta todellisuudessa isommat jyrää alleen
apalfa kirjoitti:Aamulla Nakkila-Pori välillä kolme 156:sta, tulos kaksi lapaa, satakunnankadulla tulee aamuisin vastaan punainen siisti 156 ratissa vanhempi rouva, joka muistaa aina moikata, on varmaan pitkän linjan alfisti
Töihin olin menossa Harjavallan suuntaan. Ajattelinkin että apalfa se varmaankin oli. Tosin uudemmalla kalustolla olit liikkeellä.
Tunti takaperin meni 3-tiellä Nokian rampin kohdilla Ylöjärveä kohti julmetun hieno GT. Tummansininen xenoneilla ja joteskin näytti Quadrifoglio Verdeltä...eli oliko siis diesel? Ei oikein kuski olla skarppina vaikka yritin huitoa
Alfalla ajaminen on kuin panisi ilman kumia: tuntuu helvetin hyvältä, mutta voi laueta koska vaan
Aamulla ohitin 146:n ykköskehällä vähän ennen Kannelmäen liittymää. Oli pakko katsoa pitkään, sen verran harvoin tulee eteen. Illalla Sinimäentiellä moikattu GTV-kuskia,joka hämmästyi ja heti perään 159-kuskia,joka moikkas ensin.
jknracing kirjoitti:Legza yhden huitteilla kariston motorestilla ja mustasta 156:sta taisi nousta käsi kun kurvailin hetki sen jälkeen motarin rampille etelää päin.
Jees, muitakin foorumilaisia tuli bongattua tänään. Juuri kun kysäsin, että onkohan minkon 75 kilvissä, niin tunnin päästä huristelee siirtokilvillä Hirsimetsäntietä.
Seinäjoella tänään yhdentoista maissa Torikadulla bongattu sininen 147, istuin itse autossa parkissa. Wilsonin parkkipaikalla oli usein bongattu GT, ja kaiken kruunasi uusi musta fiat 500
Tiiriössä Alfojen kokoontumisajo n. klo. 16:30, kun tuli ajettua punaisen 156 JTS:än perässä jonkin aikaa ja perään lyöttäytyi vielä keltainen Mito. Morotukset vaihdettu Miton kanssa.