Kirskuva metallinen ääni käynnistettäessä

Alfoista

Valvoja: Moderators

Vastaa Viestiin
Petteri
Viestit: 137
Liittynyt: 08 Syys 2004, 02:00
Car(s): Giulia Veloce Ti -2022, kolmas Alfa.
Paikkakunta: Imatra

Kirskuva metallinen ääni käynnistettäessä

Viesti Kirjoittaja Petteri »

Auto on 147 1,6 120 hp vm. 2004, ajettu 115 tkm. Kun käynnistää niin kuulostaa siltä kuin kaksi metallista levyä ottaisi toisiinsa kiinni. Eli ikäänkuin kuin joku laite kytkettäisiin metallisin pinnoin varustetulla kytkinlevyillä. Ääni kestää vain sekunnin kun käynnistää, mutta kuulostaa aika epämiellyttävältä. Voisiko se olla se nokka-akselin ajoitin? On vaivannut jo jonkin aikaa, mutta ajattelin että jos olisi nyt aika korjata.
"I’m too old to drive boring cars"

Avatar
HopeinenQ
Viestit: 439
Liittynyt: 20 Tammi 2006, 23:12
Car(s): Kia Cee'd SW 1.6 -14
Paikkakunta: Hyvinkään ruhtinaskunta

Viesti Kirjoittaja HopeinenQ »

Mä veikkaisin murtunutta pakosarjan kiinnikettä. Tai sitten se ääni vois tulla luistavasta hihnasta. Ehkä.

V6
Viestit: 5200
Liittynyt: 27 Helmi 2003, 22:29
Car(s): -
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja V6 »

startin bendix jumittaa?
Mediocrity is a sin
Kuvat
155 8V 92>155 16V 96>156 V6 98>156 V6 02>Helkama

onefromnorth
Viestit: 793
Liittynyt: 28 Loka 2004, 11:08
Car(s): Alfa GTV V6 Tbo -95, Fiat Croma ie -89, Saab 9-5 Wagon -02
Paikkakunta: Oulu / Munchen

Viesti Kirjoittaja onefromnorth »

Nokka-akselin ajoituksenmuunnin rupeaa matkimaan diesel moottoria väljentyessään. Tuota ääntä en kyllä kuvaisi metalliseksi kirskunnaksi.

Oma veikkaus jonkun apulaitteen laakeri joka on kulunut tai kuiva. Kuuluuko ääni aina kylmäkäynnistyksessä? Jos ääni on toistuvaa, voit diagnosoida asiaa irroittamalla apulaitehihnan ja käynnistämällä auton kylmänä ilman hihnaa. Jos ääni lakkasi kuulumasta, jonkun tuon hihnan pyörittämän apulaitteen laakeri tai itse hihnan kiristimen tai kääntypyörän laakeri antaa ääntä.

Avatar
mattijus
Viestit: 5324
Liittynyt: 30 Joulu 2004, 16:25
Car(s): harmaa tojota
sininen mersu
Paikkakunta: Kalukylä

Viesti Kirjoittaja mattijus »

Jospa kuitenkin tuo V6:n mainitsema bendix?
VMP

Avatar
kumimuumi
Viestit: 3311
Liittynyt: 12 Joulu 2004, 23:56
Paikkakunta: Akaa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja kumimuumi »

^ääni tälle myös.
..ammattina autoslalom..

Avatar
DaViega
Viestit: 4527
Liittynyt: 19 Maalis 2009, 17:32
Car(s): 159 SW TBI Centenary
ex:
159 2.2 JTS
156 JTS
Paikkakunta: Lahti

Viesti Kirjoittaja DaViega »

^^ tjoo! tolle linjalle on hyvä lähteä, jos tulee joka kerta kun käynnistää ja ääni on voimakas "kiljahdus". ei väliä onko lämmin tai kylmä ja tulee peräkkäisilläkin käynnistyksillä.
I've broken my fall, But the end to it all, I've changed my routine, Now im clean

Avatar
katiska
Viestit: 472
Liittynyt: 19 Loka 2009, 10:19
Car(s): AR8, 164, GTV, 155, 156:ia, Sprintit, Ducatoja, Camaro, Trans Sport, RSV Mille
Paikkakunta: Villähde

Viesti Kirjoittaja katiska »

DaViega kirjoitti:^^ tjoo! tolle linjalle on hyvä lähteä, jos tulee joka kerta kun käynnistää ja ääni on voimakas "kiljahdus". ei väliä onko lämmin tai kylmä ja tulee peräkkäisilläkin käynnistyksillä.
Celesten 156:ssa jumitteli bendix niin että huudahteli silloin tällöin, kunnes lopulta ei enää kytkenyt ollenkaan..
En tyytynyt tavanomaiseen.

Petteri
Viestit: 137
Liittynyt: 08 Syys 2004, 02:00
Car(s): Giulia Veloce Ti -2022, kolmas Alfa.
Paikkakunta: Imatra

Viesti Kirjoittaja Petteri »

Joo tulee joka kerta kun käynnistää riippumatta siitä onko kone kylmä tai kuuma. Bendix se voisi tietysti olla. Missä se startti siellä on eli onko miten helppo kaivaa esiin? Kun ei ole monttua tms. niin haiskahtaa siltä että pitänee viedä tohtorille ;).
"I’m too old to drive boring cars"

Vastaa Viestiin