159 konepellin avausvipu

Alfoista

Valvoja: Moderators

Vastaa Viestiin
sottoilsegnoAR
Viestit: 6
Liittynyt: 09 Tammi 2025, 17:04

159 konepellin avausvipu

Viesti Kirjoittaja sottoilsegnoAR »

Muovinen vipu (14 cm), josta konepelti vedetään auki, murtui moottorin puoleisesta päästä ja jäi käteen. Ulos tipahti myös pätkä sen takana olevaa ohutta muovitankoa. Miten saisin konepellin auki? Moottoria ei pysty käynnistämään, kun akkukaapeli on kytketty irti. Katkenneessa vivussa on numerot A727 ja 2426000. Tällaiset osat pitäisi tehdä metallista eikä muovista, joka vanhetessaan haurastuu, ja jota vielä -20 pakkanen heikentää. Onko tietoa miten tästä eteenpäin? AR 159 2.2 JTS 2006.

Avatar
Alfistipohjoosesta
Viestit: 5143
Liittynyt: 03 Maalis 2003, 11:14
Car(s): Ex: Alfetta sedan, 33, 75 Turbo, Sprint, 164 ts, 166 t.s
Alla: Spider -88. "Hopeinen kuu" , 159 2.4 Qrtr SW -09, Mito QV -10
Paikkakunta: Loimaa
Viesti:

Re: 159 konepellin avausvipu

Viesti Kirjoittaja Alfistipohjoosesta »

Tais mennä minullakin kun jotkut ystävälliset auttajat olivat avanneet konepeltiä. Sain sen jotenkin urkittua auki ja tein metallista tuon osan.
Spider 1988, 159 SW 2.4, Mito QV(ex. GTV6, 166 t.s, 164 t.s, 75 Turbo, 33, Alfetta ja Sprint)

Avatar
Polforea
Viestit: 12123
Liittynyt: 21 Kesä 2011, 01:17
Car(s): XF
159 Berlina
159 Berlina
348TB
350i DHC
4C 1:24 TBi
Paikkakunta: Viiva-k-fisu

Re: 159 konepellin avausvipu

Viesti Kirjoittaja Polforea »

Eli siis se keulalla oleva tuulihaan avausvipu poikki? Ja sisältä saat kuitenkin pellin salvoista auki?

Jos näin, niin nosta konepeltiä vasemmalla kädellä niin, että se nousee tuulihakaan asti. Työnnä sitten oikea käsi Alfan logon vierestä pellin alle, löydä sieltä kaareva tuulisalvan metalliosa ja käännä sitä kädellä vasemmalle (älä samaan aikaan nosta peltiä niin että se haraa vastaan), niin saat pellin auki.

Etsi tilalle faceliftin parempi tuulihakamalli vaikka purkuautosta, niin elämä 159:n kanssa on parempaa jatkossa.
Tekemällä mitä haluaa oppii tekemään mitä haluaa.

Avatar
Polforea
Viestit: 12123
Liittynyt: 21 Kesä 2011, 01:17
Car(s): XF
159 Berlina
159 Berlina
348TB
350i DHC
4C 1:24 TBi
Paikkakunta: Viiva-k-fisu

Re: 159 konepellin avausvipu

Viesti Kirjoittaja Polforea »

Tuossa vielä kuva, etsi sormen päähän tuo nuolella osoitettu kohta tuulihaasta ja käännä sitä ulospäin, siis omasta mielestäsi oikealle (auton näkökulmasta vasemmalle, mitä äsken kirjoitin)

Kuva

Kuvassa on faceliftin versio, mutta käytännön toiminta on samanlainen. Ero on tuossa maskin taakse tulevassa avausvivussa. Tuota faceliftin vipua vaan nostetaan, kun vanhempaa pitäisi vetää.

Mulla saattaa olla yksi ehjä vanha versio jossain hyllyssä vielä, korvasin sen tuolla faceliftin versiolla kun oli puskuri irti xenonien asennuksen yhteydessä.
Tekemällä mitä haluaa oppii tekemään mitä haluaa.

Vastaa Viestiin