
No ei!
Mutta saako koukkua?
Valvoja: Moderators
Vilkasinpa muuten piruuttani, ND lähtee rättikattona kaupasta kilvissä alkaen 35k€. Vaalea sisusta ja lukkoperä kyytiin niin hintaa on 44k€. Kova nosto sinänsä (mukana tulee kyllä muutakin sälää), mutta ei tuo uudeksi sportiksi mikään kovahintainen ole.
Alkaa muuten japaninihme oikeasti houkuttamaan. Tilasin meinaan eilen vaimon Miataan huolto- ja varaosia.
Kyllä. NA itsellä kiikarissa ennen kuin Pininfarinan avokiila iski …Polforea kirjoitti: ↑02 Syys 2024, 17:17Alkaa muuten japaninihme oikeasti houkuttamaan. Tilasin meinaan eilen vaimon Miataan huolto- ja varaosia.
-Jakopääsarja n. 45€
-Öljynsuodatin Mann-Filter n. 6€
-Ilmansuodatin Mann-Filter n. 9€
-Apulaitehihnat Continental yht. n. 10€
-Laturi AS-PL n. 110€
Yhteensä n. 180€, paljon on autoja joihin pelkkä jakosatsi maksaa enempi. Matkassahan toi menee ihan huuruilla käyttövoimankin osata, Halpoja on kilsat, eikä noi autotkaan ihan tuhottoman hintasia ole.
Kun CARF:in sivuilta kurkkaa niin bensa Giulia/Stelvio -verot kyllä sen verran korkeat että tuontiautojen kannattavuus tässä tilanteessa melko heikko.
Tälle ajatukselle vahva kannatus nyt jo useamman vuoden kokemusasiantuntijuudella. Stelvio on kaupungin talven dystooppisiin oloihin erinomaisen tyylikkäästi istuva kulkine.Tommi kirjoitti: ↑03 Loka 2024, 10:29Kuuluisi ehkä "Ei bongattu Nettiautosta" -ketjuun.
Hakuehdolla: neliveto, bensa Stelvio/Giulia löytyy Nettiautosta tällä hetkellä yhteensä viisi autoa. Kolme Giuliaa ja kaksi Stelviota. Hajonta toki aika iso: uutta, vanhaa halvempaa ja kalliimpaa. Tosin siitä väliltä ei löydy oikein mitään.
Toisaalta, mistä niitä sinne Nettiautoon pari vuotta käytettynä eksyisi, kun ei niitä ole juurikaan kai moneen vuoteen mytykään.
Takaveto-Giluian vaihto nelivetoiseen tai Stelvioon ollut pitkään mielessä ja nyt se pitäisi toteuttaa ennen talvea. Ei tuossa mitään vikaa ole, mutta kun alkupään versiona on vielä matalampi kuin nelivedot, niin talvinen pääkaupunkiseutu on kyllä raskas välillä aamuisin. Tai miksei iltaisinkin.
Ulkomaillahan noita olisi tarjolla, mutta oma innostus ei oikein siihen riitä. Toki kyllähän senkin palvelun saa rahalla.
Mielenkiintoisesti markkinat elävät, kun 2018 hain uuden Stelvion Ruåtsista niin siellä pelättiin dieseliä ja WLTP:tä niin paljon että vielä 10k€ verojen jälkeenkin säästi Suomen hintaan reilusti yli 10k€.
Aika kova lausunto, varsinkin kun ottaa huomioon lausujan.
Voihan sen. Jos on liitua millä piirrellä. Jakkaroista sen verran, että telttatuolit ei sinänsä ole ongelma. Veloce penkit eivät poista oman ruumiini mittauhteisiin ja mieltymyksiin sopimattomia etäisyyksiä ja kulmia ruumiin ulokkeiden ja hallintalaitteiden välillä. Toki en ole edes tyypittänyt millä tavalla se neliapilan mukana tuleva yyberhieno istuin tilannetta muuttaisi... Joten ei voi olla varma! Ärsyttää kyllä tällainen köyhyyden stigma, kun ei pysty hankkimaan sitä Stelviota jonka oikeasti haluaisi. Onneksi on illalla maksuttoman viinan bileet, niin voi hukutella murheitaan.
Q4 Giuliassa jakkarat paranevat automaattisesti mutta Stelvion kanssa pitää katsoa varustelistaa ja sisäkuvia. Samantien kun päivittää niin sitten päivittää kerralla kunnolla!
Mainittuna oli kuljetustarpeet, eikä QF:ään saa asentaa vetokoukkua.
Blasphemy!! En ole tarvinnut kuivausriiputinta Stelviossa, eikä siinä sellaista ole tai tule.
Kokemuksesta voin sanoa, että kun QF Stelviolla lähtee tien päälle, niin koukun tarve unohtuu. Nyt kun olen muutaman pidemmän maantievedon ajanut autolla, niin on se mahdottoman hieno kombinaatio ja härski peli tiellä. Se on kyllä auto jota ei tajua ennenkuin on ajanut.
Koukkukauhistus oli mainittu jäsen Tommin toimesta, QF upgrade-ehdotus taas oli jäsen lerpulle. Ja kuten tunnettua jäsen lerpulla on paha koukkuallergia,
Olen tästä varsin tietoinen - ja lerppu taas minun tietoisuudestani varsin tietoinen
Onneksi en pysty moista itselleni ostamaan! Koskapa ihan joka hemmetin vehkeellä, mitä tulee ajettua - niin ulosmittaan niistä turhan usein kaiken mitä irtoaa. Myös niistä +500hp laitteista, mitä on alle välillä eksynyt (itsellä nyt ei ole ollut kuin muutamia +300hp laitteita). Leskentekijä on siis QF, kun ei ole itsehillintää tällaisella lapsi-aikuisella.HANU kirjoitti: ↑04 Loka 2024, 14:07Cotzy:tä kantsii kysyä minkälainen ero on tavan Stelviolla ja QF:llä. Kyllä QF turmelee ihmisen mielen kun sitä pääsee maistamaan. Siinä on mm niin paljon voimaa, että sitä täytyy liikennevaloissa pitää aika kovasti paikoillaan. Mikään höyhenjarru ei sitä pidättele. Samoin taajamanopeudet täytyy ajaa cruisen kanssa, että pysyy rajoituksissa. Toki täytyy sanoa, että myös maantiellä joutuu hieman suitsia pitämään kireällä ettei matkanopeus ole +150 km/h.
Onneksi pystyy ostamaan. Kaikki kellä on säännölliset tulot ja luottotiedot kunnossa pystyy ostamaan, paitsi jos on jo isosti velkaa takana. Tosi positiivinen luottorekisteri saattaa vähän laittaa hanttiin jos vihossa on jo sivuja täynnä.lerppu kirjoitti: ↑04 Loka 2024, 14:34Onneksi en pysty moista itselleni ostamaan! Koskapa ihan joka hemmetin vehkeellä, mitä tulee ajettua - niin ulosmittaan niistä turhan usein kaiken mitä irtoaa. Myös niistä +500hp laitteista, mitä on alle välillä eksynyt (itsellä nyt ei ole ollut kuin muutamia +300hp laitteita). Leskentekijä on siis QF, kun ei ole itsehillintää tällaisella lapsi-aikuisella.HANU kirjoitti: ↑04 Loka 2024, 14:07Cotzy:tä kantsii kysyä minkälainen ero on tavan Stelviolla ja QF:llä. Kyllä QF turmelee ihmisen mielen kun sitä pääsee maistamaan. Siinä on mm niin paljon voimaa, että sitä täytyy liikennevaloissa pitää aika kovasti paikoillaan. Mikään höyhenjarru ei sitä pidättele. Samoin taajamanopeudet täytyy ajaa cruisen kanssa, että pysyy rajoituksissa. Toki täytyy sanoa, että myös maantiellä joutuu hieman suitsia pitämään kireällä ettei matkanopeus ole +150 km/h.![]()
@lerppu taisikin tuossa vedota omaan ajotyyliinsä, eikä massivajeeseen/laina-angstiin.
Elämä on ihmisen parasta aikaa!Vittorio Jano kirjoitti: ↑04 Loka 2024, 16:20@lerppu taisikin tuossa vedota omaan ajotyyliinsä, eikä massivajeeseen/laina-angstiin.
En minäkään hanki moottoripyörää, vaikka omalla kortilla saisi sellaistakin ajaa. Elossa oleminen on kuitenkin ihan kivaa.
Ymmärsin, mutta vinkiksi vain muille. Elä nyt ja maksa joskus.Vittorio Jano kirjoitti: ↑04 Loka 2024, 16:20@lerppu taisikin tuossa vedota omaan ajotyyliinsä, eikä massivajeeseen/laina-angstiin.
En minäkään hanki moottoripyörää, vaikka omalla kortilla saisi sellaistakin ajaa. Elossa oleminen on kuitenkin ihan kivaa.
Ulkomailta saa kaikenlaisia yllättäviä autoja, joissa yleisestu luullaan aina olevan neliveto.hjpp kirjoitti: ↑05 Loka 2024, 08:19Sisätilat kiinnostavat, mutta kaivatut lisävetoakselit puuttuvat. Enpä tiennyt sen olevan edes mahdollista.
https://www.blocket.se/annons/1001400102
Joo ei varmaan jonoksi olisi takavetostelviolle ottajia, mutta vielä enemmän ihmettelen ihmisiä, jotka ostavat etuveto xc90:nHANU kirjoitti: ↑05 Loka 2024, 16:15Ulkomailta saa kaikenlaisia yllättäviä autoja, joissa yleisestu luullaan aina olevan neliveto.hjpp kirjoitti: ↑05 Loka 2024, 08:19Sisätilat kiinnostavat, mutta kaivatut lisävetoakselit puuttuvat. Enpä tiennyt sen olevan edes mahdollista.
https://www.blocket.se/annons/1001400102
Noita kaksivetoisia saisi ostaa Suomeenkin edullisesti euroopasta, mutta ostavat asiakkaat on Suomessa vähissä.
Tosi moni ostaa etuvetoisen XC60:in ja XC70:in. Noiden autojen menekki on yhtä hyvä etuvetoisena, kuin nelivetoisena. Takapotku GLK on myös kummajainen jota ei koskaan ole saanut Suomessa uutena ostaa.Dfin kirjoitti: ↑06 Loka 2024, 18:26Joo ei varmaan jonoksi olisi takavetostelviolle ottajia, mutta vielä enemmän ihmettelen ihmisiä, jotka ostavat etuveto xc90:nHANU kirjoitti: ↑05 Loka 2024, 16:15Ulkomailta saa kaikenlaisia yllättäviä autoja, joissa yleisestu luullaan aina olevan neliveto.hjpp kirjoitti: ↑05 Loka 2024, 08:19Sisätilat kiinnostavat, mutta kaivatut lisävetoakselit puuttuvat. Enpä tiennyt sen olevan edes mahdollista.
https://www.blocket.se/annons/1001400102
Noita kaksivetoisia saisi ostaa Suomeenkin edullisesti euroopasta, mutta ostavat asiakkaat on Suomessa vähissä.![]()
Saahan silläkin näyttävän möhkön, jonka maavara riittää jopa kaupungissa. Toisaalta sillä saanee pienemmän kulutuksen ja alemman verotusarvon liisarille kuin kelivedolla (paitsi tilanteessa, jossa keliveto on hybridi ja vajaaveto ei). Jättää badget pois niin naapuri ei tajua että se on etuveto.
Tietävätkö Volvojen ostajat ostaessaan että ne ovat etuvetoja vai onko ne vaan haldex-vikaantuneita?HANU kirjoitti: ↑06 Loka 2024, 19:00Tosi moni ostaa etuvetoisen XC60:in ja XC70:in. Noiden autojen menekki on yhtä hyvä etuvetoisena, kuin nelivetoisena. Takapotku GLK on myös kummajainen jota ei koskaan ole saanut Suomessa uutena ostaa.
Tietävätkö Volvojen ostajat ostaessaan että ne ovat etuvetoja vai onko ne vaan haldex-vikaantuneita?HANU kirjoitti: ↑06 Loka 2024, 19:00Tosi moni ostaa etuvetoisen XC60:in ja XC70:in. Noiden autojen menekki on yhtä hyvä etuvetoisena, kuin nelivetoisena. Takapotku GLK on myös kummajainen jota ei koskaan ole saanut Suomessa uutena ostaa.
Tietävätkö Volvojen ostajat ostaessaan että ne ovat etuvetoja vai onko ne vaan haldex-vikaantuneita?HANU kirjoitti: ↑06 Loka 2024, 19:00Tosi moni ostaa etuvetoisen XC60:in ja XC70:in. Noiden autojen menekki on yhtä hyvä etuvetoisena, kuin nelivetoisena. Takapotku GLK on myös kummajainen jota ei koskaan ole saanut Suomessa uutena ostaa.
Kyllä nuo hyvillä varusteilla olevat Stelviot menee nopeasti. Loppuviikosta tuli yksi diesel Stelvio Veloce penkeillä nettiautoon ja nyt jo poissa sieltä.
Tietävät mitä ostavat. Noissa Volvon malleissa ei etuveto haittaa tahtia.TeroPee kirjoitti: ↑06 Loka 2024, 21:16Tietävätkö Volvojen ostajat ostaessaan että ne ovat etuvetoja vai onko ne vaan haldex-vikaantuneita?