Tyhmiä kysymyksiä 75:sta

Alfoista

Valvoja: Moderators

Vastaa Viestiin
Avatar
alfa 156 v6
Viestit: 5493
Liittynyt: 04 Maalis 2003, 17:02
Car(s): Käyttis: Ampera, M3, 500c
harrasteet: Spider 2000, 3200 GTA, Integrale 16v, 75 3.0 V6
Paikkakunta: Keuruu

Re: Tyhmiä kysymyksiä 75:sta

Viesti Kirjoittaja alfa 156 v6 »

FatTony kirjoitti:
12 Tammi 2026, 14:26
Moi,

Kolmas alfa pihassa ja tällä kertaa 75. Tankki hitsattu ja jotain muuta pientä laittoa mitä ehtinyt. Nyt sopimuksen sanoi irti sisätilan puhallin. Piti alkuun aivan kauheaa sirkkeliääntä ja nyt pyörii vain vaivoin, mahdollisesti jotain roskaa välissä?.. ei näytä saavan uusia mistään. Käykö tai voiko jostain muusta mallista modata? Kenelläkään kokemusta purkamisesta? Talviradalle olisi kiva päästä, mutta ikkuna vetää melkoseen huuruun ilman puhallusta.
Muistaakseni omaan joskus muokkasin sopivan e30 korisen BMW:n osasta. Aikaa on kulunut kohta 20v niin en kyllä muista yhtään mitä sille piti tehdä mutta itse muokkaus ei pahakaan mahtanut olla verrattuna siihen vaivaan millä puhaltimen saa käsiinsä kojetaulun sisuksista.

Avatar
Alfistipohjoosesta
Viestit: 5125
Liittynyt: 03 Maalis 2003, 11:14
Car(s): Ex: Alfetta sedan, 33, 75 Turbo, Sprint, 164 ts, 166 t.s
Alla: Spider -88. "Hopeinen kuu" , 159 2.4 Qrtr SW -09, Mito QV -10
Paikkakunta: Loimaa
Viesti:

Re: Tyhmiä kysymyksiä 75:sta

Viesti Kirjoittaja Alfistipohjoosesta »

Laakerit noissa menee. Itse tein aikanaan teflonista niin meni monta vuotta. Saman tyyppistä kaksirumpua ja keskellä moottori on usealla merkillä. Rumpujen etäisyys voi vaihdella, se on helppo säätää. Tai rumpujen halkaisija, jos akseli sama niin rummut voi siirtää vanhasta. Tosi ikävässä paikassa vaan puhallin. Vaatii käytännössä kojelaudan syliin ottoa.
Spider 1988, 159 SW 2.4, Mito QV(ex. GTV6, 166 t.s, 164 t.s, 75 Turbo, 33, Alfetta ja Sprint)

Avatar
FatTony
Viestit: 93
Liittynyt: 26 Touko 2007, 09:57
Car(s): '20 Stelvio Q4 Veloce 2.0, '01 GTV 3.0v6 CF3, '91 75 1.8ie
EX: Giulia Q4 Veloce 17', 159 2.0 JTDm 11', 47 2.0 TS 08', 155 2.5v6 93'
Paikkakunta: Keski-Uusimaa

Re: Tyhmiä kysymyksiä 75:sta

Viesti Kirjoittaja FatTony »

Auto vietti kaksi yötä tallissa niin puhallin alkoi taas pyörimään "normaalisti", eli pyörii, mutta ääntelee auton asennosta ja lämpötilasta riippuen omiaan. En alkanut vielä purkamaan sen enempää, täytyy katsoa jos tulee jotain muutakin asiaa sinne suunnalle :roll: .

Sisätiloihin kun kerran päästiin niin tuli vaihdettua öljyt, suodattimet, flektin rele ja jotain muuta pientä hipistelyä. Samalla tsekkasin donitsien kunnon ja ei niillä ikävä kyllä ole mitään asiaa carfin jääratapäivään.. Etummaisesta puuttui palanen, keskimmäisessä ja taaimmassa ikävän näköistä halkeilua. Laitoin tilaukseen kaikki kolme, kannattimen ja laakerin sekä moottorin tukikumit. Onko muita ohjeita vaihto-operaatioon kuin merkata kaikkien keskinäinen asento kunnolla?

Ostin purkaamolta 2.0 TS perän/laatikon jokin aika sitten, tämä yksilö on siis se virosta tuotu 1.8ie ja siinä ei kaiketi ole lukkoa perässä, kuten on ollut twinsparkeissa ja bussoissa. Perää en kyllä meinannut alkaa nyt vaihtamaan, vaan kunnostaa sen jollain ajalla valmiiksi ja swapata kun nykyisen kanssa tulee ongelmia. Ellei sen lsd:n saa heitettyä suoraan paikalleen nykyiseen? En ole tutkinut asiaa yhtään.
Speed is a virtue

ristojärvelä
Viestit: 575
Liittynyt: 14 Loka 2011, 18:44
Car(s): Alfa Romeo GTV6

Re: Tyhmiä kysymyksiä 75:sta

Viesti Kirjoittaja ristojärvelä »

Minulla on ollut viisi 116-sarjan Alfaa, kaikissa puhallin alkanut huutaa jossain vaiheessa. Yleensä, jollei laakerissa ole ollut liikaa välystä, korjaukseksi on riittänyt laakerien voitelu moottoriöljyllä. Hiilet kannattaa myös tarkistaa. Puhallin on yleensä pysynyt hiljaisena näillä eväillä pari vuotta, kun auto on ollut päivittäisessä käytössä. Ole myöskin kerran vaihtanut puhaltimen Motonetin tarjoamaan puhaltimeen, joka on ollut juuri tuo BMW:n puhallin.

Kardaaninkumeja on tullut vaihdettua myös muutaman kerran. Kun kasaat kardaania, varmistu siitä, että keskitysholkit asettuvat kunnolla paikoilleen,
ja ettei holkin ulkokehä lipsahda pois sisäkehän päältä kun työnnät kardaaninpuoliskoja yhteen. Myös takimmaisen munkin sisään tulevan keskitysholkin ulkokehä voi lähteä pois paikoiltaan kumia asennettaessa, joten siinäkin kannattaa olla tarkkana. Kardaani kannattaa ottaa irti kokonaisena ja purkaa ja kasata irrallaan. Vaihteiston etummaiset kannatinkumit on myös hyvä tarkistaa kun voimansiirto on levällään.

Vielä perän vaihtamisesta, jos vaihtaa koko vaihteisto-perä-yhdistelmän, kannattaa huoltaa loota etukäteen. Yleensä riittää 2 ja 3-vaihteen synkronirenkaiden ja tasauspyörästön hammasvälyksen säätölevyn vaihto. Säätölevy on yleensä siinä vaiheessa kun lootaa avataan jo niin kulunut että vaihto kannattaa tehdä, niin perä pysyy hiljaisena pitkään. Säätölevy on akselissa heti keskilaipan takana, joten vaihto on helppo homma kun synkronirenkaita vaihdetaan.

Vastaa Viestiin