Melkein ostin ekan sähköauton, sen tonnin pommin. Rellu Zoe risalla latauksella. Kaupat oli jo sovittu. Auto oli korjaamolla ollut puolitoista vuotta ja koko ajan luvattu ensi kuussa valmiiksi. Joku aika sitten ei ollut tapahtunut mitään, nyt oli virolainen asentaja paloitellut bcb yksikön atomeiksi muovilaatikkoon sikinsokinsekaisin. Empä sitten uskaltanut ostaa kun ei täyttä varmuutta onko edes kaikki nippelit tallessa. Olisi voinut olla kiva harrastusprojekti ja jos ei olisi mennyt maaliin ei ois korkealta pudonnut.
Tuli viikonloppuna testailtua E-Tronin kulutusta reilun parinkymmen asteen pakkasessa boksi katolla ja auto aika täyteen pakattuna välit Espoo-Hiidenvesi-Sappee ja takaisin. Auton mukaan kulutus oli noin 35-38 kWh/100km. Ei nyt ihan mahdoton, mutta kyllä tuo 200 kilometrin talvirange on vähän nafti pitkälle matkalle. Onneksi ei tullut hankittua 50 tronia vaikka sellaista ensin katselin . Toki nyt oli sen verran lyhyt reissu, että pärjäsi yhdellä välilatauksella meno ja tulomatkalla, mutta Lappiin en ehkä tuolla jaksaisi näillä pakkasilla lähteä .
Lataus nopeus huiteli jossakin 40-90 kWh välillä ABC:n 150kw:n laturilla. Vähän olisi kaivannut nopeampaa latausta, mutta kyllä tuo pakkanen rajoittaa. Oli toki ohjelmoitu laturit naviin, mutta en tiedä onko tuossa vuoden 21 tronissa akun esilämmitystä. Onhan tuo toki valovuosia nopeampi latauksen alussa talvella mitä perheen toinen LFP akkuinen kolmonen, mutta sen kulutus taas on valovuosia e-tronin edellä. Jos ei tuota pientä rangea huomioi, niin E-Tron on kyllä hieno ja sillä ajaisi mielellään pitkää matkaa. Vielä olisi yksi pidempi laskettelureissu Trysiliin tiedossa pääsiäisenä ja pitää miettiä lähteäkkö tuolla tronilla vai mitä sitä keksii.
Tuossa lienee mukana myös esilämmitykset? Konsernisisarrus ainakin ottaa nuo mukaan ja se nostaa raportoituja kulutuslukemia.
Nytkin sovelluksen mukaan edellinen matka 13km, 27 mins, 31km/h ja raportoitu kulutus 61.0 kWh/100km.
Viikonloppuna Tku-Lohja-Tku välin kun ajoi -15C°pakkasessa ja lähes koko matkan ollessa 100 km/h rajoituksen alaista tietä niin kotona oli auton mukaan jäljellä oli 13km edestä elektroneja varastossa. Matkan pituus melko tarkkaan 240km. WLTP 480km. Ilman esilämmitystä ennen paluumatkan aloittamista Lohjalla olisi ehkä säästänyt 5km - 10km edestä latausta.
Eipä ollut esilämmitystä muuta kuin kerran ja silloin oli laturissa kiinni. Esilämmitys kun tuossa syö aika tehokkaasti kilometrejä, niin ei tällä kertaa tullut esilämmitettyä.
Tuli muuten samalla kätevästi vertailtua kulutuksia Mussea vastaan. Kaveri kun ajeli takaveto Mustang MachE:llä samana päivänä välin Karjaa-Sappee ja takaisin, niin siinä oli kulutus meno 32 ja paluu 29 ja päästeli varsinkin paluun hieman minua vauhdikkaammin. Hän lisäksi käytti esilämmitystä.
^ Puhutaanko nyt auton (matkustamon) esilämmityksestä vai akun esilämmityksestä ennen laturille kurvaamista?
35+ kWh/100 kuitenkin ihan normaali a) alkumatkasta (kun paahdetaan autoa lämpimäksi) tai b) paahdettaessa akkua latauskuntoon?
Sitten toki nihkeämpää, jos a) auto ei lämpene ja b) akkua lämmitetään silloinkin, kun suunta ei ole latausasemaa kohti...
Auton raportoimien kWh/100 km lukemien olisi suotavaa sisältää kaikki lämmityksetkin, kun ollaan ajossa = akusta otettavan energian varassa. Muuten menee päissälaskuna laadittavat toimintamatkaennusteet katajaan. Esilämmitys vailla tolppasähköä... tämä ei ainakaan Juniorissa sisälly lukemiin, eikä oikeastaan kuulukaan, sehän pummpaisi kulutuslukemia hurjasti ylös -> toimintamatkaennusteet huti.
Paljolta pahalta välttyy, kun välttää autoilua arkisin klo 17-19 ja viikonloppuisin klo 10-15.
Hyvä kysymys, että kumpaa Finpat tarkoitti. Itse oletin hänen tarkoittaneen auton esilämmitystä ennen liikkeelle lähtöä ja siihen perustui oma vastaus.
Ja taas sitten akun esilämmitystä toki tavoittelin matkalla ohjelmoimalla laturin auton naviin, mutta sitä en tiedä, että onko e-tronissa edes akun esi lämmitystä
Pinkissä PatteriPossussa esilämmitys paikallaan lämmittää sekä hyttiä että akkua jos akku on "liian kylmä".
Näköjään vasta start-nappulan painamisen jälkeinen kulutus kirjaantuu kulutukseen mutta akun lämmitys jatkuu vielä pitkään näillä pakkasilla ajaessa, target window 10C°- 15C° koska LiOn akuilla kylmässä kova sisäinen resistanssi. Ja tosikuskit ajaisivat luonnollisesti Sport+ moodissa jolloin target window olisi 25C° - 30C°.
Sitten kun kertoo navigootille että pitäisi löytää DC laturi niin akkua aletaan lämmittämään 30C° -35C° ikkunaan.
Kävin salilla, ilman esilämmitystä menomatkalla keskikulutus 62 kWh/100km ja paluumatka 35 kWh/100km kun sai lämmittää salin pihalla 60min syklin.
Haa - täällä naurettavan pienen akun etron kuljettaja raportoi talven tuskasta. Sitä ei ole. Lapissakin kävin. Siellä oli kummallista. Mutta akun riittävyyden suhteen en osannut stressailla. Hieno talvilaitos on tämä! Tosin nyt on parin päivän aikana rajoittanut maksimipotkua. Noh - samapa tuo, ehtii 75% voimallakin. Sekin menee täysille sitten kun tovin ajaa. Mutta käyttöprofiili tämän tietty ratkaisee. Eli ei se koko vaan se miten sitä käyttää. Ei päde sukuelimiin - niissä koko ratkaisee. Kuten tiedetään.
Toinen naurettavan akun omaava ilmoittautuu. Jos reilun satasen range ei kovilla pakkasilla ahdistusta herätä, on Citroen E-C4X hyvä auto talveen. Tietenkin laturi mieluusti oltava vähän joka paikassa vapaana, jos mielii Prismaa kauemmaksi. Mutta lämmintä on, hyvin kulkee ja silleen.
Toinen naurettavan akun omaava ilmoittautuu. Jos reilun satasen range ei kovilla pakkasilla ahdistusta herätä, on Citroen E-C4X hyvä auto talveen. Tietenkin laturi mieluusti oltava vähän joka paikassa vapaana, jos mielii Prismaa kauemmaksi. Mutta lämmintä on, hyvin kulkee ja silleen.
Ehkä tuossa Lerpun ja minun kohdalla ei voi puhua naurettavasta akku koosta, kun Lerpulla on 71 kilowttia ja itsellä 95 kilowattia .
Taitaa olla niin, että kaikki alle satasen akut on kunnon pakkasilla paperia. Sitikka kulkisi normimoodillaan 50km 18kwh:n akulla -20 astetta tai kylmemmässä. Toivottavasti Uppi pidemmälle. Ehkäpä 10v päästä on joku 300kwh akku joka autossa ja tankkaamaan joutuu enää oikeasti kerran viikossa. Toisaalta tämän päivän pörssi sähkön hinnalla (80snt/kWh) en tahtoisi olla laturissa koko latinkia...
Sähköllä on helppo ajaa, kun veto tulee pehmeästi ja saumatta. Lämpöä tulee sanoin nopeasti, jos toivoo. Vielä kun 12v akuista eroon päästäisiin, etteivät jättäisi (näitäkin) tienposkeen.
Ehkäpä 10v päästä on joku 300kwh akku joka autossa ja tankkaamaan joutuu enää oikeasti kerran viikossa.
Niinpä.
On aina hauska lukea viisastelijoita jotka kertovat LinkedIn:nissä AI:n avustmana kuinka 80% automatkoista niin lyhyitä että 20kWh akulla pärjäisi. Sitten kun ehdottaa ratikat ja linja-autot voisivat pysähtyä 19:30 nurkilla koska 80% matkoista tapahtuu aiemmin niin kampawiinerin muruset alkavat lennähdellä näppikselle.
Kukaan ei osaa neuvoa lastenkasvatuksesta niin paljon kuin lapseton vanhapiika.
On aina hauska lukea viisastelijoita jotka kertovat LinkedIn:nissä AI:n avustmana kuinka 80% automatkoista niin lyhyitä että 20kWh akulla pärjäisi. Sitten kun ehdottaa ratikat ja linja-autot voisivat pysähtyä 19:30 nurkilla koska 80% matkoista tapahtuu aiemmin niin kampawiinerin muruset alkavat lennähdellä näppikselle.