Poliittista Filosofiaa

Hyvän maun rajoissa, järjenkäyttö sallittu.

Valvoja: Moderators

insinörtti
Viestit: 2775
Liittynyt: 13 Maalis 2012, 20:15
Car(s): Junior Intensa
Paikkakunta: Vantaa

Re: Poliittista Filosofiaa

Viesti Kirjoittaja insinörtti »

Niin, Suomessahan kehitettiin
- metaania polttoaineenaan käyttäviä pienvoimaloita (polttokenno, kvg Convion)
- metaanin käyttöä laivojen polttoaineena (mm. Polaris -jäänmurtaja)
- CO2 kaappausta voimalaitoksen savukaasuista
- metaanin ja ns. vihreällä sähköllä tuotetun vedyn yhdistämistä metaaniksi mikrobien avulla (parempi energiatehokkuus kuin perinteisissä kemian prosesseissa), hyötysuhteeksi sähköstä metaaniksi mainittiin 50 %

Pari koelaitostakin oli ja ensimmäisen tuotantolaitoksen pitäisi jo olla toiminnassa Vantaalla ja vastaavat hankkeet olivat myös Keravalla ja Lahdessa. Näillä piti tuottaa metaania, jota olisi käytetty kaasubussien polttoaineena sekä maakaasua (=metaania) korvaavana voimalaitosten polttoaineena talven sähkönkulutushuippujen aikana.

Siis CO2 kaappausta, energian kausivarastointia ja fossiilisen polttoaineen korvaamista "kierrätystuotteella". Kuulosti ihan kunnon teknoekosysteemiltä = vientituotteelta siihen asti, kunnes törmättiin EU idiotismeihin. Kaikelainen kaasu, paitsi vety, sekä Saksassa lämmitykseen käytettävä maakaasu, on haitallista ja siitä pitää päästä eroon. Ihan riippumatta siitä, onko kyseessä fossiilinen, bio- tai synteettinen kaasu. Vantaan laitoksen tuottamasta synteettisestä kaasusta olisi pitänyt maksaa ihan samat päästömaksut kuin fossiilisesta. Hei hei hankkeen kannattavuus.

Ja silti samaan aikaan yritettiin ajaa käärmettä pyssyyn ja työnnettiin 450 000 000 € rahaa vedyn tankkausasemien rakentamiseen (H2 Mobility). Vetyhän on 0 päästöinen. Paperilla. Todellisuudessa valtaosa vedystä tehdään maakaasusta ja tästä syystä vetyauton CO2 päästöt ovat suuremmat kuin bensakäyttöisellä autolla.

Näin hienosti tämän projektin kanssa sujuu nykyään (huom. Norja oli mukana H2 Mobility-hankkeessa, vaikkei ole EU-maa)
https://www.is.fi/autot/art-2000011893215.html

Vedyn kanssa kaikki pitää aloittaa nollasta, toisin kuin metaanin kanssa. Ei ole sen kuljetukseen kykeneviä laivoja (tai siis on, mutta 4 kpl koko maailmassa), ei jakeluputkistoja, ei varastosäiliöitä, ei tuotantolaitoksia, ei käyttökohteita. Pienemmän tiheyden ja äärimmäisen räjähdysherkkyyden vuoksi tarvittava tekniikka on paljon kalliimpaa kuin metaanin kanssa pelattaessa.

No, tämä kanssa sitä, että poliitikkojen mielestä on parempi rakentaa uutta ja kiiltävää, viis kustannuksista, kuin hyödyntää olemassa olevia tekniikoita.

Tosin nyhän on jo todettu, että veden käyttö liikennepolttoaineena on kuollut (taas, eihän tämä ollut ensimmäinen kerta, kun moiseen muutaman sata miljoonaa haaskattiin) eikä sähköistyminenkään etene vuosikymmenen alun haavekuvitelmien mukaiseen tahtiin, joten joudutaan ehkä puhaltelemaan pölyjä jo kuopatuista ideoista synteettisen polttoaineen tuotantoon yms. Niin, nyt olisi kiva, kun meillä olisi jo ne synteettisen metaanin demolaitokset pyörimässä ja isomman mittakaavan laitokset suunnitteilla.
Paljolta pahalta välttyy, kun välttää autoilua arkisin klo 17-19 ja viikonloppuisin klo 10-15.

Avatar
Jiitee
Viestit: 4814
Liittynyt: 11 Loka 2011, 17:29
Car(s): 916- Spider 2.0 Twin Spark ’96, IS250 ´07 sekä koreealaine suvi larattava hyprit. W124 300E ´87 museo, VW Typ1 1964 DeLuxe. Projektina 116-Giulietta 2.0 TC `81 ( 2. sarja )

ex-Giulia 2,0 TB ´17, `81 Giulietta 2.0 TC( 1. sarja) , ´03 FL 156 SW JTDMjet 16
Paikkakunta: E-Pohojammaa, välillä ESavo ja Manse

Re: Poliittista Filosofiaa

Viesti Kirjoittaja Jiitee »

^ vety on mahdollisuus mutta ei läheskään vielä, sama juttu kuin ekojen
sähköautojen kanssa sata vuotta sitten ( Porsche) - ei ole soveltuvaa teknologiaa vielä vetyyn.

Ei ole bioenergia-alallakaan helppoa, jos kiinnostaa alla meikän juttua :
https://lehti.seamk.fi/verkkolehti/bio ... imijoille/
Kuva
Alfauros-kianaaras
Air-cooled VW´s are cool too

Avatar
Aquatica
Viestit: 15239
Liittynyt: 01 Maalis 2010, 19:10
Car(s): Nyxät:
Saparo Legacy 2.5 STW Boxer '12 "Perintö/Saparo2"
Citroén C5 1.8 16v '02 "Sinikka"
Ford Focus C-Max 1.6 '05 "Romu"

Exät:
Saparo Outback 2.0 Boxer diesel '11
Giulietta MA170 TCT '11
159 2.4JTDm Q4 SW '08
Giulietta MA170 TCT '11
159 2.4JTDm Q4 SW '07
Giulietta MA170 '11
159 2.4JTDm '06
MiTo 1.4 T-Jet 155 '09
156 2.4JTD '01
156 1.8TS "Super" '03
207 1.6HDi '06,
156 2.0TS '99
Paikkakunta: Mikkeli

Re: Poliittista Filosofiaa

Viesti Kirjoittaja Aquatica »

Noita idiotismeja kyllä nähnyt kautta linjan.

Mutta tuokin, että kaikki kaasut on paha = vitun öljylobbarit (luulisin, ainakin!). Oon vahvasti sitä mieltä, että kaikki lobbaus pitäisi olla 100% kiellettyä universaalisti ja ainoastaan tutkittu tieteellinen fakta saisi vaikuttaa päätöksenteossa - ja jos sitä tutkittua tieteellistä faktaa ei ole, niin sitten sitä olisi pakko hankkia.

Muistan aikanaan tuon piippujen CO2-keräilyhommelin ja oonkin toisinaan miettinyt, että mitähän sille(kään) kuuluu, kun ei ole ollut etusivun otsikoissa. No, tämäpä ei tietenkään yllätä taaskaan.
Ja just tuo, että tässäkin hassataan miljardeja, satoja miljardeja tai enemmän, hankkeisiin jotka sitten todetaan poliittisella päätöksellä pahaksi, vaikka olisi moninkertaisesti parempia vs. olemassaolevat ratkaisut.

Oon miettinyt, että päästöjen suhteen tunnutaan etenkin autoliikenteen osalta haluavan joku Graalin malja - sen sijaan, että käytettäisiin hommassa edes hitunen järkeä. Pieni parannus = parempi, kuin ei parannusta. Niinhän se niiden CFC-yhdisteiden kohdallakin meni. Aloitettiin jostain ja sit on menty pidemmälle ja pidemmälle.

Toki sielläkin iskettiin pää typerästi seinään ja määrättiin kaikki kylmäkoneet uusiksi kaupoissa. Parin vuoden päästä meillä taitaa olla tasan 0 kyläkauppaa jäljellä koko maassa, kun 10v tuotto pitäis lyödä kylmäkoneisiin.

Avatar
mutt
Viestit: 6020
Liittynyt: 08 Kesä 2004, 22:34
Car(s): Lanciat: Delta 1.6 Multijet -09, Flavia Milleotto -69, Flaminia Berlina 2.8 -63 + mastapikkari -96, euro-vette -72 ja Dexta -60

Re: Poliittista Filosofiaa

Viesti Kirjoittaja mutt »

Samasta suusta:

"Kokonainen sivilisaatio kuolee tänä iltana eikä sitä koskaan saada takaisin."
"Jumala siunatkoon Iranin mahtavaa kansaa!"
Joka lumiharjaa säästää, se autoaan vihaa
Miesten ja poikien lelut erottaa vetokoukusta

Avatar
nipaka
Viestit: 2360
Liittynyt: 26 Syys 2018, 17:54
Car(s): Fiat Punto Dynamic 1.2
Joitain takapotku Fiateja
Ex:Italiaanoja ja joitain volkkareita.
Paikkakunta: Askola

Re: Poliittista Filosofiaa

Viesti Kirjoittaja nipaka »

TACO tuli jälleen väliin.
Слава Україні - Героям слава
Мені не потрібна поїздка, мені потрібна амуніція.

FinPat
Viestit: 9033
Liittynyt: 18 Marras 2017, 12:11

Re: Poliittista Filosofiaa

Viesti Kirjoittaja FinPat »

nipaka kirjoitti:
08 Huhti 2026, 09:03
TACO tuli jälleen väliin.
Temporary TACO.

Kuva

FinPat
Viestit: 9033
Liittynyt: 18 Marras 2017, 12:11

Re: Poliittista Filosofiaa

Viesti Kirjoittaja FinPat »

Alaikäisten SoMe kiellot ovat sinällään paikallaan mutta valitettavasti tätäkin prosessia ajavat hyödyttömät idiootit eli poliitikot joita virkahenkilöttärien on helppo lobata jotta sivuvaikutuksena saadaan internet Pohjois-Korea tason valvontaan. Isosisko oikeasti haluaa kieltää VPN:ien käytön ja "ikätarkistuksen" varjolla linkittää verkkoselailusi EU:n Digital ID lompakkoon josta tulee pakollinen. Odotellaan vain pieni hetki.

https://www.euronews.com/next/2025/12/2 ... r-children
https://ec.europa.eu/digital-building-b ... allet+Home

Tie helvettiin on päällystetty hyvillä aikomuksilla ja tekopyhällä hyminällä.

TurboJ
Viestit: 440
Liittynyt: 11 Kesä 2015, 00:16
Car(s): Giulia Veloce Q4 2.2 JTDM '19
Ex: Giulietta MA '12, 75 2.0 '86, 75 1.6 '88
Paikkakunta: Varsinais-Suomi

Re: Poliittista Filosofiaa

Viesti Kirjoittaja TurboJ »

^
Näissä se julkisesti ilmoitettu peruste on kyllä pelkkä Troijan hevonen joka tapauksessa eivätkä nuo alatason kumileimasimet tätä välttämättä edes tiedä. Mutta vaikkei meistä kukaan dystopian kiristymistä pystykään hidastamaan saati estämään, niin voimme kuitenkin toivoa tässä sovellettavan toista yhtä lailla ikivanhaa poliittista periaatetta: että lopullinen tavoite on vähän vähemmän dystooppinen kuin se mitä ensin ehdotetaan - ja ensi ehdotuksen tarkoitus on siis saada lopullinen ratkaisu tuntumaan helpommin hyväksyttävältä.

Avatar
atti
Viestit: 879
Liittynyt: 05 Huhti 2005, 20:36
Car(s): Brera 2.4 JTD, QP 4.2 Sport GT S, ex-156 1.9 JTD, 03, ex-156 2.5 V6
Paikkakunta: Jyväskylä

Re: Poliittista Filosofiaa

Viesti Kirjoittaja atti »

^ Tuossa tapauksessa jopa epäilen politikkojen tajuavan mitä ollaan rakentamassa, mutta kansalaisille asiaa perustellaan eri tavoin. VPN:n estäminen jne. haiskahtaa pahasti Pohjois-Korealle, jossa suurin ongelma on kansalaisten väärät ajatukset. EU:lla tuntuu olevan vähän samoja ongelmia.

Avatar
Polforea
Viestit: 12190
Liittynyt: 21 Kesä 2011, 01:17
Car(s): XF
159 Berlina
159 Berlina
348TB
350i DHC
4C 1:24 TBi
Paikkakunta: Viiva-k-fisu

Re: Poliittista Filosofiaa

Viesti Kirjoittaja Polforea »

...ja toteutuessaan se menee perinteistä kaavaa, että lailliset toimijat kielletään ja se rikollisuus, joka verkon pimeää puolta hyödyntää, jatkaa kutakuinkin entiseen malliin.

No, saadaan sillä kitkettyä Netflix & co:n aluerajoitusten kierto ja palautettua massaa takaisin perinteisen piratismin puolelle.
Tekemällä mitä haluaa oppii tekemään mitä haluaa.

Vastaa Viestiin