Muiden merkkien murheita.

Hyvän maun rajoissa, järjenkäyttö sallittu.

Valvoja: Moderators

Avatar
Isola
Viestit: 2188
Liittynyt: 16 Maalis 2012, 22:17
Car(s): Thesis, スバル, Range Rover classic ed una berlina a 4 porte
Paikkakunta: Ylöjärvi

Re: Muiden merkkien murheita.

Viesti Kirjoittaja Isola »

insinörtti kirjoitti:
05 Helmi 2026, 17:05
Isola kirjoitti:
18 Tammi 2026, 13:57
Vaikuttaa siis siltä, että Clarion on sähköjen katketessa ihan itse keksinyt kääntää suojakoodin päälle. Mitenhän tuon saisi auki?
Sillä lähtee, millä on tullutkin? Siis perinteinen ivo-reset, piuhat tai sulakkeet XX minuutiksi irti. Voisi jopa toimiakin, jos vekotin on ihan sekopäinen nyt.
Sanonta tunnetaan toki Keski-Suomessakin, joten kokeilin sitä heti alkuun. Ensin hetken ja sitten reilut puoli tuntia. Ei vaikutusta. Minulla on aavistukseni vikamekanismista. Jos aavistus on oikea, niin tuota ei korjata kuin ohjelmoimalla koko värkki uudestaan. No, saa nähdä. Nyt se on irti, ja kurkistan sen sisuskaluihin joskus sitten kun on tarpeeksi tylsää.

Tänään meni tilalle Blaupunkt Vienna 700. Käytettävyys ei ole ollenkaan Clarionin tasoa ja navigointisofta pitää ostaa erikseen, mutta jospa tämä vaikka pysyisi järjissään. Eurooppalaisvalmistuksen suosinnassakin tuli miinuspiste, kun Unkarissa (kiinalaisista osista) koottu Clarion vaihtui ehtaan Made in China -Blaukkariin.

Rattinappien kanssa joutuu vielä askartelemaan. Subarun ja muun maailman välinen sovitin tuntee noin 1200 radiomerkkiä, mutta ei Blaupunktia. Clarionin asetus ei toimi, joten koitan jossain kohtaa saisiko radiota hämättyä vaikka Philipsille tarkoitetulla ohjauksella.
Järkiautoilija. H4, I5 ja V8 x 2. Etu-, taka- ja neliveto x 2. Puuttuu kaasuturbiini ja yliveto.

Avatar
Isola
Viestit: 2188
Liittynyt: 16 Maalis 2012, 22:17
Car(s): Thesis, スバル, Range Rover classic ed una berlina a 4 porte
Paikkakunta: Ylöjärvi

Re: Muiden merkkien murheita.

Viesti Kirjoittaja Isola »

Jatketaan nyt tänne mihin aloitinkin, vaikka yhtä hyvin voisin kuormittaa ketjuja Viimeisin hankinta ja Avautumisketju. Haluan 80-luvulle. Aikaan, jolloin Blaupunkitin takana luki "Hergestellt in BRD", ja sillä pystyi kuuntelemaan radiota ja kasettia, tai juppien malleilla oikein CD-levyjä. Tämä nykyinen Blaukkari vaikuttaa häthätää ulkoisesti länsimaistetulta kiinantuotteelta. Paitsi siltä osin, että nykyisin monessa kiinalaistuotteessa on varsin laadukas softa.

Rattinappien kanssa ongelma ei olekaan sovitin. Se välittää kyllä painallukset radiolle. Radion softa ei vain osaa opetella kuin yhden napin kerrallaan. Periaatteessa siihen saa kahdeksan nappia, mutta opetuskierroksella vain viimeinen niistä jää muistiin.

Sitten tuo Android Auto. Se alkoi toimia, kun ymmärsin jättää Android Auto -sovittimen pois välistä. Siis suora USB-kaapeli radiosta puhelimeen, ei sen välipurkin kautta kuten käyttöohje opastaa.

Se välipurkki haluaa ilmeisesti olla WLAN-tukiasema, jonka avulla AA toimisi myös ilman kaapelia. Kummastelinkin kun käyttöohje, aivan kuten puhelinkin, vaati kaapelia. Kai tämän nyt pitäisi eetteripyörteillä toimia, kun elämme 2020-lukua jolloin autot lentävät ja pitkää viikonloppua voi viettää pistäytymällä Kuussa? No, teoriassa langaton yhteys siis olisi, vaan milläs se saadaan käyttöön. Luotin modernien aikojen ihmeisiin niin paljon, etten tullut edes ajatelleeksi "Wireless ACP/AA Adapter"-palikan olevan vain simppeli WLAN AP. Kun puhelimesta käy katsomassa olisiko WLANia tarjolla, niin onhan siellä joku smartcontrol-4ef1 tai jotain. Kysyy verkon salasanaa. Jaa-a. Sellaista ei ole itse pulikassa, ei sen pakkauksessa, eikä missään muuallakaan. Ehkä on joku shamanismin alaan kuuluva keino noitua WLAN-asetukset kohdalleen Bluetoothin yli (näinhän se modernissa maailmassa yleensä menee), vaan siihenkään ei ole mitään vinkkiä missään.

Ei ole Dr. Ing. Horst Blaupunktin tuotteistus nyt ihan maalissa. No, toimii tämä sentään radiona varsin hyvin. Ehdin tosin ajaa melkein kirkonkylään saakka ennen kuin laite on käynnistynyt. Radioputket lämpenisivät nopeammin kuin sulautettu Linux boottaa...
Järkiautoilija. H4, I5 ja V8 x 2. Etu-, taka- ja neliveto x 2. Puuttuu kaasuturbiini ja yliveto.

Avatar
Isola
Viestit: 2188
Liittynyt: 16 Maalis 2012, 22:17
Car(s): Thesis, スバル, Range Rover classic ed una berlina a 4 porte
Paikkakunta: Ylöjärvi

Re: Muiden merkkien murheita.

Viesti Kirjoittaja Isola »

Vielä yksi viesti tästä aiheesta, sitten saa riittää. Sitä paitsi tämä menee keskivahvasti avautumisketjun puolelle.

Sain Android Auton toimimaan eetteripyörteitse, kun heitin hakukoneelle adapteripussin kyljessä olleen tuotekoodin. Siihen pitää kytkeytyä erikseen Bluetoothilla, jolloin se suvaitsee avata WLAN-verkon johon puhelin voi sitten kytkeytyä. Tämän jäljeen AA toimii langattomasti. Paha vain, että vaikka tämän jälkeen vaihtaa Bluetooth-parituksen suoraan itse radioon (sen sovittimen sijasta), ei BT-toisto radion kautta enää toimi. AA ei myöskään osaa reitittää puhelimen audiota radioon, vaan "BT streaming"-valinta tyrkyttää sitkeästi jotain netin uutiskanavia. Tutkitaan kun sää lämpenee, nyt ei huvita istua autossa kovin paljon ylimääräistä. Google Maps sentään toimii nyt radion näytöltä. Tosin se on valitettavasti Google Maps eikä mikään ihmisille tehty karttapalvelu, eli siihen tunkee kaikenlaista ylimääräistä kuten ehdotus pysäköidä 25 km päässä olevalle liityntäpysäköintialueelle. No en nyt ole aikeissa ajaa Nokialle, jotta voisin mennä sieltä junalla Tampereelle.

Sitten se avautuminen. Näköjään olisi hyvä katsoa ennen minkä tahansa vimpaimen ostoa kuka sen tuotemerkin omistaa tänään. Blaupunkt on näköjään ollut jo tovin aikaa konkassa, ja tavaramerkkiä lisensoidaan kenelle sattuu. Tällä ei siis ole edes muodollisesti mitään tekemistä vanhan Blaupunktin kanssa, vaan kyseessä on justiinsa niin geneerinen kiinalainen halpatuote kuin miltä se paketin avaamisen jälkeen vaikuttaakin. Epäilys heräsi siinä kohtaa, kun tajusin ettei käyttöohjeen englanti ole saksasta käännettyä, saati äidinkielenään englantia puhuvan kääntäjän kirjoittamaa. Tästä seurasikin hauska havainto, että nykyisin Samsung omistaa noin puolet vanhoista länsimaisista ja japanilaisista audiomerkeistä (mm. Harman/Kardon, B&W ja AKG), ja toiset noin puolet omistaa Voxx. Sitten on näitä jakojäännöksiä kuten Nakamichi ja juuri Blaupunkt, jotka ovat menneet Kiinaan. Sony, JVC ja Kenwood taitavat olla vielä japanilaisia, mutta niissäkin on heikot puolensa.
Järkiautoilija. H4, I5 ja V8 x 2. Etu-, taka- ja neliveto x 2. Puuttuu kaasuturbiini ja yliveto.

Avatar
karila
Viestit: 1389
Liittynyt: 28 Helmi 2011, 15:07
Car(s): Giulia Veloce Q4 benzina
Maserati Quattroporte V Automatica
Paikkakunta: Turku

Re: Muiden merkkien murheita.

Viesti Kirjoittaja karila »

FinPat kirjoitti:
10 Tammi 2026, 16:18
palkus kirjoitti:
10 Tammi 2026, 13:13
Tuollaise porsche hybridi katumaasturin 12V käynnistysakku on kyllä edullinen. Karvan alta 3200,- . No juu, se maksaa mitä se maksaa, mutta noin yleisesti ottaen, niin kyllä nykyjään mennään aivan keksityillä hinnoilla.
LiFePO4 akku lienee kyseessä? Marmorihinnat älyttömiä. Samaa akkua käytetään myös muissa VAGinoissa kuten esim. Uruksessa.

LFP -> AGM muutossarja
https://www.ebay.com/itm/397475794945?f ... R8Kv_IP1Zg

Vähän halvempi sopiva akku mutta ei ehkä välttämättä OEM kuitenkaan.
https://www.ebay.com/itm/358057623778?_ ... %3A2332490
Putkahti instaan video, jossa
Simo Lammikko elvytti tämmösen possun akun.
Vaati näemmä vähän jumppaa.
- Kari

Avatar
mutt
Viestit: 5995
Liittynyt: 08 Kesä 2004, 22:34
Car(s): Lanciat: Delta 1.6 Multijet -09, Flavia Milleotto -69, Flaminia Berlina 2.8 -63 + mastapikkari -96 ja Dexta -60

Re: Muiden merkkien murheita.

Viesti Kirjoittaja mutt »

Jos on ollut vaikutelmaa, että uudehkot bemarit on tosi tulisia vehkeitä, niin vaikutelmassa on perää:
https://yle.fi/a/74-20209889
Joka lumiharjaa säästää, se autoaan vihaa
Miesten ja poikien lelut erottaa vetokoukusta

Vastaa Viestiin